Mutare Din Functie Publica Pe Post Contractual

Adaugata la 07.02.2012 de Constantina Milica

Buna ziua. Cum poate fi facuta o mutare de pe o functie publica pe un post contractual? Este nevoie de concurs sau examen?Mentionez ca mutarea se face in cadrul aceleiasi institutii publice, pe un post pentru ocuparea caruia trebuiesc indeplinite aceleasi conditii de studii si vechime ca si cel de functie publica, iar pentru ocuparea functiei publice s-a dat examen. De ce ar mai fi nevoie de inca un examen? Efectiv are loc o mutare in alt compartiment, cu acordul functionarului public, doar ca postul este contractual. Din cate stiu legea nu prevede o asemenea situatie, iar daca nu interzice si exista acordul functionarului nu este posibila mutarea si fara examen?

Raspuns dat de: Avocat Rugina Claudia la data de: 10.02.2012 Rating:
Buna ziua,

Din punctul meu de vedere in situatia dumneavoastra este intr-adevar nevoie de participarea la un concurs/ examen. Argumentele legislative pe care vi le pot pune la dispozitie sunt :
- Legea 188/1999 privind statutul functionarilor publici- Art. 6. - Prevederile prezentei legi nu se aplica:
a) personalului contractual salariat din aparatul propriu al autoritatilor si institutiilor publice, care desfasoara activitati de secretariat, administrative, protocol, gospodarire, intretinere-reparatii si de deservire, paza, precum si altor categorii de personal care nu exercita prerogative de putere publica. Persoanele care ocupa aceste functii nu au calitatea de functionar public si li se aplica legislatia muncii;
- Codul muncii actualizat - art. 30
- HG 286/2011 privind aprobarea Regulamentului cadru privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzator functiilor contractuale din sectorul bugetar.

Sper ca aceste informatii va sunt de ajutor.